Co to jest stomatologia?

Co to jest stomatologia?

Co to jest stomatologia? Stomatologia to jedna z dziedzin medycyny zajmująca się diagnostyką i leczeniem różnych schorzeń zębów, przyzębia i jamy ustnej. Ponadto dentyści są odpowiedzialni również za profilaktykę, która ma na celu zapobieganie próchnicy zębów i innym chorobom. Lekarz, który leczy zęby, nazywa się dentystą lub dentystą.

Aby zostać lekarzem, należy ukończyć kursy medyczne i dentystyczne na uniwersytecie medycznym. Stomatologia to szeroka dziedzina, którą można dalej podzielić na różne specjalności. Rozwój technologiczny i innowacje pozwalają dentystom całkowicie i bezboleśnie leczyć najbardziej zniszczone zęby. Co warto wiedzieć o stomatologii?

Co to jest stomatologia?

Stomatologia, a dokładniej stomatolodzy we Wrocławiu świadczy usługi mające na celu profilaktykę chorób przyzębia oraz ich leczenie. W zależności od specjalizacji zadania lekarza dentysty poszerzają się i obejmują pełen zakres prac, od ekstrakcji zęba po korekcję wad zgryzu i wszczepienie implantów, które zastępują zęby.

Na czym polega praca dentysty?

  • Co to jest stomatologia?
    Co to jest stomatologia?

    Zapobieganie rozwojowi próchnicy zębów, co można osiągnąć poprzez regularną kontrolę jamy ustnej,

  • Planowanie i leczenie wad zgryzu,
  • Leczenie infekcje wokół zębów,
  • Leczenie bolesnych stanów zapalnych miazgi zębowej,
  • Eliminuje choroby dziąseł takie jak podrażnienia i krwawienia,
  • Sposoby prawidłowej higieny jamy ustnej i nauka prawidłowego szczotkowania zębów,
  • Sanitaryzacja – usuwanie kamienia nazębnego i osadów, piaskowanie, odkamienianie i fluoryzacja,
  • Rozpoznawanie i diagnostyka wad rozwojowych zębów, zwłaszcza u małych pacjentów,
  • Korekta urazów i uszkodzeń zębów spowodowanych wypadkami,
  • Diagnostyka i leczenie stanów zapalnych jamy ustnej.

Jakie zabiegi wykonują dentyści?

  • Leczenie stomatologiczne – leczenie endodontyczne (kanałowe) i zachowawcze,
  • ekstrakcje zębów stałych i mlecznych,
  • Chirurgiczne usuwanie zębów mądrości,
  • zaawansowane leczenie złamanych zębów wymagających interwencji chirurgicznej,
  • usuwanie torbieli i ropni powstających w tkankach jamy ustnej,
  • wypłucz i oczyść kieszonki przyzębne,
  • diagnostyka i leczenie zmian ślinianek i żuchwy,
  • Leczenie złamań szczęki po urazach,
  • Rekonstrukcja tkanek miękkich zlokalizowanych w obrębie jamy ustnej.

Jaka jest specjalność dentysty?

Stomatologia ( polecamy https://www.stomatolog-24.com.pl ) to bardzo szeroka dziedzina medycyny. Wszyscy lekarze dentyści, po ukończeniu odpowiedniego kierunku studiów, mogą wybierać spośród różnych specjalności, w których zawężają pole działalności i ją wykonują.

  1. Stomatologia Zachowawcza – do której zadań należy profilaktyka chorób jamy ustnej i zębów oraz leczenie powstałych zmian. To najpopularniejsza dziedzina stomatologii, która poprzez leczenie kanałowe pomaga chronić pacjentów przed próchnicą, likwidować drobne ubytki i radzić sobie z rozległymi uszkodzeniami zębów.
  2. Stomatologia dziecięca – Obejmuje pracę małych dzieci i dzieci, które mają już zęby mleczne lub rosną. Praca stomatologa dziecięcego opiera się na profilaktyce, dzięki lakierowaniu i lakowaniu zębów młodych pacjentów. Wszystkie wykonywane zabiegi wpływają na stan uzębienia mlecznego – poprawiają mineralizację i strukturę zębów, co pomaga chronić zęby stałe przed infekcją próchnicową.
  3. Chirurgia stomatologiczna — dentyści specjalizują się w usuwaniu zębów trudnych do zlokalizowania, takich jak zęby mądrości. Ponadto odpowiada za usuwanie torbieli i oczyszczanie miejsca za nimi oraz leczenie ropni.
  4. Chirurgia szczękowo-twarzowa – Specjaliści tej dziedziny zajmują się leczeniem skomplikowanych złamań i guzów twarzoczaszki. Nie trzeba być dentystą, aby poddać się operacji szczękowo-twarzowej. Pozostali absolwenci medycyny mogą realizować specjalizacje.
  5. Ortodoncja to dziedzina stomatologii zajmująca się wczesną diagnostyką i identyfikacją wad zgryzu oraz ich leczeniem za pomocą różnego rodzaju aparatów ortodontycznych.
  6. Protetyka to dział stomatologii, którego zadaniem jest odbudowy i odbudowy ubytków w zębach. Celem tych działań jest wizualna poprawa uśmiechu przy jednoczesnym przywróceniu funkcji narządów jamy ustnej, czyli prawidłowej wymowy i żucia pokarmu. Protetycy wykonują protezy z różnego rodzaju komponentów, takich jak stopy metali, porcelana czy ceramika.
  7. Periodontologia – to specjalizacja zajmująca się diagnostyką i leczeniem chorób przyzębia i błony śluzowej jamy ustnej, takich jak choroby przyzębia.
  8. Implantologia stomatologiczna ( np. https://doboszimplanty.pl/cennik/ ) – to dziedzina stomatologii, której głównym zakresem jest zajmowanie się wszczepianiem implantów zębów. To specjalistyczna dziedzina stomatologii, obejmująca zarówno aspekty chirurgiczne, jak i protetyczne. Praktycznie, dzięki implantologii, pacjenci, którzy utracili jeden, kilka lub wszystkie zęby, mogą korzystać z rozwiązań, które pozwolą im na odzyskanie komfortu jedzenia, mówienia oraz estetyki uśmiechu.

Kiedy powinienem iść do dentysty?

Każdy powinien regularnie odwiedzać dentystę co najmniej raz na pół roku. Pacjent z zapaleniem miazgi lub zapaleniem decyduje się na nieplanowaną wizytę w klinice, której towarzyszy intensywna reakcja bólowa. Temu schorzeniu towarzyszy silny ból, który ustępuje dopiero po wizycie u dentysty. Właściwa profilaktyka i higiena pomogą Ci cieszyć się zdrowym, pięknym uśmiechem. Warto regularnie korzystać z usług gabinetu stomatologicznego, aby uniknąć kosztownych zabiegów.