Co to jest ukryty alkoholizm?

Co to jest ukryty alkoholizm?

Co to jest ukryty alkoholizm? Kiedy używamy terminu ukryty alkoholik lub cichy alkoholik, mamy na myśli osobę, która jest regularnie uzależniona od alkoholu, ale ukrywa swoje uzależnienie. Zazwyczaj osoby te piją prawie codziennie, ale w niewielkich ilościach, które są ledwo widoczne dla innych. Czy ukryty alkoholizm wymaga leczenia alkoholizmu? Oczywiście, że tak! Na konsultację można zapisać się w Poradni Leczenia Uzależnień od Alkoholu i Współuzależnienia, gdzie warto skorzystać z psychoterapii alkoholowej.

Co jest podłożem alkoholizmu dla lekarzy w klinikach leczenia alkoholizmu?

Dla klinicystów zajmujących się alkoholizmem, recesywny alkoholik to pacjent, który jest co najmniej w pierwszym stadium alkoholizmu, a w większości przypadków w drugim etapie. Oznacza to, że taka osoba uzależniła się psychicznie i zaczął się kształtować pewien stopień uzależnienia fizycznego. Kiedy pojawi się uzależnienie fizyczne i wejdzie w drugi etap alkoholizmu, nie jest to już alkoholizm ukryty i trudno jest uniknąć innych. Często bliskim nie przeszkadza niewielka ilość alkoholu każdego dnia. Zwykle stosuje się standardowe wymówki: przemęczenie w pracy, stres, problemy ze snem. Może to jednak prowadzić do poważnego uzależnienia i konieczności leczenia alkoholowego.

Oznaki ukrytego alkoholizmu

Co to jest ukryty alkoholizm?
Co to jest ukryty alkoholizm?

Picie alkoholu w małych dawkach regularnie, prawie codziennie. Bez tej małej dawki alkoholu złagodzenie stresu i zmęczenia może być trudne. Zwykle alkohol jest początkowo spożywany w nocy, więc organizm zaczyna postrzegać alkohol jako środek nasenny. Oto prosty sposób na rzucenie picia w ośrodku leczenia uzależnień od alkoholu. Ponadto picie zaczyna się nieuchronnie (zarówno wcześniej, jak i później) w ciągu dnia, ponieważ pacjenci są zmuszeni do zachowania aktywności i zdrowia. Utrudnia to ukrywanie uzależnienia. Gdyby nie zgłosił się w tym czasie na psychoterapię alkoholową, z czasem mogłyby zacząć odczuwać objawy delirium tremens. Stopniowo inni zaczynają dostrzegać oznaki uzależnienia fizycznego i zmiany psychiczne (osoba zamyka się w sobie, rozwija się słabość – załamanie i depresja). Problem z cichymi alkoholikami polega na tym, że nie szukają pomocy medycznej, dopóki nie rozwiną poważnego problemu zdrowotnego. Leczenie pacjentów z ukrytym alkoholizmem odbywa się zgodnie z wszystkimi zasadami leczenia uzależnień od alkoholu.

Ukryty Alkoholizm – Terapia Alkoholowa dla Kobiet

Ukryty alkoholizm występuje najczęściej wśród kobiet, które starają się ukryć swoje niezdrowe nawyki. Często gospodynie domowe lub młode matki zaczynają pić z powodu braku samodyscypliny i dobrze zaplanowanego życia codziennego. W tym przypadku uważa, że ​​alkohol jest jej niezbędny do zachowania formy. Identyfikując ukrytego alkoholika na czas, możesz uchronić go przed grożącymi problemami zdrowotnymi w przyszłości. Leczenie alkoholowe kobiet może odbywać się w otwartej placówce odwykowej lub w zamkniętej poradni leczenia alkoholizmu.

Jak pomóc osobie z ukrytym alkoholizmem?

Taka osoba nigdy nie przyzna się, że cierpi. Z jej punktu widzenia każda kolejna dawka alkoholu uzupełniała zapasy paliwa, które inaczej utrudniałyby jej koncentrację i pracę. To oszukiwanie samego siebie jest tak silne, że pierwszym zadaniem leczenia alkoholizmu jest skłonienie pacjenta do przyznania się, że choroba istnieje. W tym zakresie wykazano, że najskuteczniejszą motywacją do leczenia uzależnień jest pomoc zewnętrzna.

Skuteczne leczenie uzależnienia od alkoholu wymaga obecności wielu czynników:

  • W celu osiągnięcia zintegrowanego podejścia do rozwiązywania problemów konieczne jest zaangażowanie lekarzy różnych specjalności.
  • Bliscy pacjentów są całkowicie po stronie lekarza i skrupulatnie uczestniczą w jego czynnościach.
  • Leczenie alkoholizmu https://odoklinika.pl/terapia-uzaleznien-poznan/ powinno być zaplanowane i nadzorowane przez doświadczonego lekarza prowadzącego. Tylko holistyczne podejście jest kluczem do skutecznego leczenia w przyszłości.
  • Potrzeba terapii grupowej dla alkoholików

Terapia grupowa alkoholizmu jest skuteczna na wszystkich etapach leczenia, nawet po opuszczeniu przez pacjenta poradni leczenia alkoholizmu. To najważniejszy czas, aby nie powrócić do starych nałogów i zrozumieć, że istnieją inne sposoby rozwiązania problemu.

Leczenie uzależnienia od alkoholu obejmuje następujące elementy:

  • Poradnictwo wstępne: Określenie etapów alkoholizmu i poziomu motywacji do leczenia alkoholizmu.
  • Opracuj osobisty plan w ośrodku leczenia alkoholizmu, aby złagodzić zespół kaca i normalizować zdrowie fizyczne i psychiczne.
  • Indywidualna i grupowa praca z psychologami. Uzupełnij kurację wkładem alkoholowym zawierającym Esperal.

Ukrytego alkoholika niełatwo przekonać do leczenia, ponieważ nie uważa się za uzależnionego. Rozmowa z profesjonalistą może bardzo pomóc!

Odoklinika esperal Poznań
Lęborska 47
60-431 Poznań
515008059
www.odoklinika.pl