Jak prawidłowo kłaść płytki imitujące drewno

Jak prawidłowo kłaść płytki imitujące drewno

Jak prawidłowo kłaść płytki imitujące drewno: przy układaniu płytek zazwyczaj wybieramy polecaną firmę remontową, ponieważ zależy nam na tym, aby praca została wykonana solidnie, a płytki służyły nam bezawaryjnie przez wiele lat. Jednak układanie płytek nie jest tajemną wiedzą zarezerwowaną tylko dla wybranych. Przy odrobinie chęci każdy z nas może zostać rodzinnym murarzem. Potrzebujesz dobrego przewodnika, trochę cierpliwości i chęci do pracy.

Etap 1 – Zakupowe szaleństwo

Przed rozpoczęciem budowy czeka nas jeszcze intensywny etap przygotowań. Najpierw musisz wybrać odpowiednie płytki. Wbrew pozorom to zadanie nie jest łatwe. Mnogość wzorów i kolorów dostępnych w sklepach może przyprawić o zawrót głowy. Z drugiej strony daje niemal nieograniczone możliwości kreowania nowych, ciekawych przestrzeni w naszych domach. Dobrze sprzedające się w ostatnich latach płytki imitujące słoje drewna ceramixplytki.pl/10-plytki-drewnopodobne nadają się do tego idealnie. Nic w tym dziwnego, ponieważ ich ciepłe, naturalne wzory imitujące drewno doskonale wpisują się w nowe eko-trendy w świecie aranżacji wnętrz. Nadają się do każdego pomieszczenia w domu. Mogą to być płytki ścienne w kuchni, płytki podłogowe lub płytki na schody zewnętrzne. Warto ich poszukać w specjalistycznym sklepie z płytkami, bo można tam znaleźć naprawdę ciekawe wzory za niewielkie pieniądze.

Etap 2 — Przygotowanie płytek

Zanim jednak kupimy wymarzoną imitację drewna, zawsze powinniśmy dokładnie zmierzyć powierzchnię, którą chcemy pokryć płytką. Dobrym pomysłem jest również naszkicowanie, gdzie pójdą płytki, jeśli planujesz jakieś wzory. Po zakończeniu obliczeń do uzyskanej sumy należy dodać 10% płytek, ponieważ jest to średnia liczba płytek zniszczonych podczas kafelkowania. Pamiętaj również o zakupie zapraw, fugi, masy szpachlowej lub folii w płynie i zestawu. Jeśli chcesz przyklejać płytki na niestabilnych, trudnych podłożach, pamiętaj o zakupie zaprawy z dużą zawartością plastiku. W przypadku mocowania płytek na zewnątrz należy stosować zaprawy i spoiny mrozoodporne.

Etap 3 – Przygotowanie podłoża

Jak prawidłowo kłaść płytki imitujące drewno
Jak prawidłowo kłaść płytki imitujące drewno

Nawet najwyższej jakości płytki imitujące drewno nie przylgną do podłoża, jeśli nie zostaną odpowiednio przygotowane. Przed przystąpieniem do pracy posadzki należy dokładnie oczyścić, tj. wyszorować, umyć i wysuszyć. Jeśli kładziemy nowe płytki na stare płytki, należy je wcześniej przeszlifować lub przeszlifować. Dzięki temu nowa warstwa płytek będzie stabilnie przylegać do podłoża.

Podłoża w pomieszczeniach narażonych na zawilgocenie i zalanie wymagają dodatkowego przygotowania. Najważniejsze z nich to łazienki, kuchnie i niektóre piwnice. W takim przypadku przed ułożeniem płytek podłogowych ceramixplytki.pl/6-plytki-podlogowe lub ściennych podłoże należy dodatkowo zaizolować, a newralgiczne miejsca uszczelnić taśmą uszczelniającą.

Etap 4 — Naprawiamy płytki

Po przygotowaniu zaprawy klejowej można przystąpić do mocowania płytek. Płytkę należy lekko nałożyć na zaprawę, następnie docisnąć i ostukać gumowym młotkiem. Do oddzielania płytek stosujemy przekładki, elementy potocznie zwane przekładkami. Usuń nadmiar kleju i użyj poziomicy, aby sprawdzić, czy warstwa kleju jest równa. Przy układaniu płytek imitujących drewno należy pamiętać o układaniu jednej trzeciej sąsiednich płytek w tzw. przesunięciach. Dzięki temu układ płytek będzie bardziej naturalny. Po przytwierdzeniu płytek do całej powierzchni, musimy jeszcze wykonać nacięcia i dopasowania płytek na krawędziach. To bardzo trudny etap, który wymaga cierpliwości i precyzji. Docinanie płytek najlepiej wykonywać nożem gilotynowym, a wiercić otwornicą.

Etap 5 – Fugowanie

Dopiero po stwardnieniu zaprawy przystępujemy do fugowania. Pamiętaj, aby ostrożnie usunąć nadmiar, zanim zdąży on zastygnąć. Najlepiej zrobić to specjalnym drewnianym pisakiem. Spoiny między płytkami dekoracyjnymi należy zaszpachlować najpóźniej w ciągu 12 godzin od położenia płytek. Jednak zawsze warto sprawdzić instrukcje producenta dotyczące sugerowanych czasów schnięcia, ponieważ sugerowany czas oczekiwania może wynosić do 48 godzin, w zależności od użytych składników. Nadmiar fugi należy usunąć.

Etap 6 – Prace wykończeniowe

Ostatnim etapem montażu jest oczyszczenie płytek i uszczelnienie spoin. Kiedy fuga jest całkowicie matowa, możesz przystąpić do czyszczenia. Najlepiej usuwać wilgotną gąbką, aby uniknąć przemoczenia świeżej fugi. Następnie suchą szmatką wypoleruj powierzchnię płytki dekoracyjnej. Spoina między podłogą a ścianą nie została wypełniona zwykłą fugą. Te obszary są wyjątkowo podatne na wilgoć i dlatego powinny być dodatkowo chronione. W tym celu najlepiej użyć specjalnego uszczelniacza zawierającego silikon. Zawiera również środki zapobiegające powstawaniu pleśni i grzybów.

Ceramix płytki ceramiczne
Andrzeja Struga 3
70-784 Szczecin
730 730 143
ceramixplytki.pl