Domy drewniane w Stanach Zjednoczonych

Domy drewniane w Stanach Zjednoczonych

Dlaczego domy drewniane w Stanach Zjednoczonych są aż tak popularne? Kultura budowania domu zależy od wielu czynników i różni się na całym świecie. W Polsce najpierw buduje się budynki murowane i stajnie, które posłużą przez wiele lat. W naszym kraju dom jest często traktowany jako miejsce stałego zamieszkania, które będzie nam towarzyszyć przez długi czas w życiu, czasem nawet do końca życia. Jednak podejście każdego kraju nie musi być takie samo jak nasze. Ten aspekt jest szczególnie interesujący w kontekście Stanów Zjednoczonych.

Tam kultura budowlana idzie w innym kierunku i powstają kolejne domy. Nie przetrwają szczególnie ciężkich warunków tornada, ale mają wiele zalet. Z tego powodu wdrożyliśmy to rozwiązanie również w Polsce. W Stanach Zjednoczonych istnieje długa tradycja budowania domów z bali. Ale dlaczego warto wybrać to rozwiązanie?

Jak budować w USA

W Stanach Zjednoczonych budowa domów z bali jest jednym z powszechnie przyjętych standardów w całym kraju. Oczywiście powstaje pytanie, czy wszędzie w tak dużym kraju istnieją odpowiednie warunki. To nie jest takie oczywiste. W Stanach Zjednoczonych istnieje tak zwana Tornado Alley, czyli obszar, w którym tornada występują częściej niż gdzie indziej. Teksas, Oklahoma i Nebraska to tylko przykłady stanów, które pokrywają się z regionem. Okazuje się jednak, że i tam często stosowane są domy HBE, czyli z drewna klejonego.

Po co budować taki budynek w Stanach Zjednoczonych?

Pytania dotyczące tego formularza pojawiają się automatycznie. Dlaczego taka konstrukcja dzieje się w tak potężnym kraju jak USA. Wynika to z kilku aspektów. Na początek warto zastanowić się nad samą metodą. W przeciwieństwie do Polaków, dla których dom to azyl, który zostanie z nimi do końca życia, Amerykanie robią to inaczej. Po drugie, wynika to z wielu zalet tego rozwiązania. Budowa domu z klejonki to szybka realizacja, niski koszt, wysoka izolacyjność termiczna i nie tylko. Przyjrzyjmy się bliżej tym zagadnieniom.

Amerykański dom

Oczywiście zawsze są różnice, bo mentalność całego narodu jest zawsze uproszczona. Nie zmienia to jednak faktu, że Amerykanie często wykorzystują swój dom jako tymczasowe miejsce zamieszkania. Oczywiście zmniejszenie przywiązania do miejsca ma wiele zalet i wad, które mogłyby być tematem innego artykułu. Patrząc na temat z dystansem należy jednak zauważyć, że Amerykanie nie tylko często budują domy, ale także je kupują i sprzedają. Rynek jest bardziej elastyczny i zawiera więcej transakcji.

Nie ma też tradycji życia wielopokoleniowego. W wielu przypadkach młodzi ludzie starają się jak najszybciej zbudować (lub kupić) własne domy. Jest to łatwiejsze niż w Polsce, nie tylko ze względu na relatywnie wysokie dochody, ale także dlatego, że domy z drewna klejonego https://konsbud.com/drewno-klejone/ są tańsze w porównaniu do konstrukcji murowanych. Różnice te są bardziej widoczne w Stanach Zjednoczonych niż w Polsce.

Zalety domów amerykańskich

Domy drewniane w Stanach Zjednoczonych
Domy drewniane w Stanach Zjednoczonych

Tytuł tego paragrafu jest trochę anomalią, bo w praktyce sprowadza się do domów najczęściej budowanych techniką HBE https://domyhbe.pl/pl/napisali-o-nas/system-hbe. Po pierwsze, jest to rozwiązanie tańsze w porównaniu z materiałochłonną konstrukcją z ciężkiej cegły. Niższe ceny oznaczają również większą dynamikę rynku.

Po drugie, ważna jest szybkość realizacji całego projektu. W Polsce budowa trwa czasem miesiącami, a nawet latami. W Stanach Zjednoczonych podejście to jest traktowane z przymrużeniem oka, ponieważ domy są zazwyczaj budowane w ciągu kilku tygodni.

Po trzecie, estetyka tego rozwiązania jest głęboko wpisana w kulturę amerykańską. Innymi słowy, w większości kraju masywny dom z cegły byłby tworem abstrakcyjnym, a nie czymś, co można podziwiać. Po czwarte, domy z bali są łatwiejsze w utrzymaniu, czyli łatwiej przeprowadzać różnego rodzaju naprawy. Należy jednak pamiętać, że w przypadku konstrukcji z cegły uszkodzenia często pojawiają się po wielu latach.

Jednak porównując to z kosztem całego projektu, dom z bali charakteryzuje się dużą wytrzymałością. Poza tym parametry cieplne domu z drewna klejonego warstwowo wyglądają lepiej dla osoby nieobeznanej w temacie.

Krótkie wprowadzenie do budowy w Stanach Zjednoczonych

W tym akapicie przedstawiamy krótki przegląd budownictwa drewnianego w Stanach Zjednoczonych. Dlaczego jest tam tak często? Jest to spowodowane wieloma czynnikami. Pierwsza to sama mentalność. W naszym kraju dom jest zwykle postrzegany jako miejsce, w którym spędzamy życie. Jest to naturalnie połączone. Dom powinien być jakimś portem, do którego zawsze się wraca. W USA podejście jest diametralnie różne. Tam dom jest przede wszystkim miejscem, w którym spędzasz swoje życie.

Konstrukcje drewniane są uważane za miejsca tymczasowe. Dlatego stosuje się rozwiązanie tańsze i szybsze do wdrożenia. To z kolei ogromnie napędza rynek nieruchomości. Ponadto sam dom z bali ma wiele zalet, które nie są nawet znane w Polsce. Nie dość, że jest tani i szybki w wykonaniu, to jeszcze ma dobre parametry termiczne, specyficzną estetykę, łatwą przebudowę, sprzyjający mikroklimat i nie tylko.

Konsbud drewno konstrukcyjne
Stobno 55 A,
72-002 Dołuje
918125387
www.konsbud.com
Konsbud drewno klejone
Stobno 55 A,
72-002 Dołuje
918125387
www.konsbud.com