Budowa i zasada działania bariery mikrofalowej

Budowa i zasada działania bariery mikrofalowej

Budowa i zasada działania bariery mikrofalowej – jest jednym z najczęściej stosowanych systemów ochronnych. Jest to rodzaj ochrony obwodowej, który polega na umieszczaniu czujników w różnych miejscach wolnej przestrzeni w celu uzyskania informacji o ewentualnych intruzach wkraczających na chroniony obszar. Służy do ochrony budynków prywatnych, jak również do ochrony różnych przestrzeni i miejsc użyteczności publicznej. Ten rodzaj systemu bezpieczeństwa charakteryzuje się wysoką skutecznością, niezawodnością i szerokim zastosowaniem.

Bariera mikrofalowa — tryb działania

Zasada systemu bezpieczeństwa bariery mikrofalowej polega na wykorzystaniu mikrofal o wysokiej częstotliwości do generowania wiązek elektromagnetycznych między nadajnikiem a odbiornikiem. Bariera jest niewidoczna, ale bardzo wrażliwa. Jeśli odbiornik wykryje sygnał o innych właściwościach niż sygnał nadawany przez odbiornik, wysyła go do analizy, aby sprawdzić, czy nie jest to spowodowane jakimś naturalnym zachowaniem, takim jak hałas otoczenia. Zastosowanie nowoczesnej technologii pozwala na zaawansowane różnicowanie takich odgłosów. Zewnętrzna czujka wyzwala w razie potrzeby alarm natychmiast po przeanalizowaniu sygnału. Bariery te są łatwe w użyciu i często mogą być obsługiwane zdalnie.

Bariera mikrofalowa — metoda instalacji

Aby odpowiednio zabezpieczyć teren, należy zastosować odpowiednie elementy systemu bezpieczeństwa oraz odpowiednią liczbę czujek zewnętrznych. Wokół chronionego obszaru należy utworzyć zamknięty obwód. Bariery mikrofalowe składają się z par części, w tym nadajnika i odbiornika. Prawidłowe działanie bariery wymusza wykorzystanie parzystej części obwodu chronionego obiektu. Taki sposób aranżacji systemu bezpieczeństwa wymuszają właściwości fizyczne zastosowanego sprzętu.

 

Wpływ warunków w miejscu pracy na działanie bariery mikrofalowej

Budowa i zasada działania bariery mikrofalowej
Budowa i zasada działania bariery mikrofalowej

Normalne działanie bariery mikrofalowej uzależnione jest od wpływu warunków naturalnych powierzchni, na której jest zainstalowana. Aby uniknąć ryzyka fałszywych alarmów lub niezarejestrowania intruzów, tak zwane strefy alergiczne i strefy „cienia”. Miejscami, w których tego typu zabezpieczenia nie są zalecane są tereny porośnięte trawą, okolice autostrad, dużych zbiorników wodnych, jezior i rzek. Powinniśmy unikać miejsc, w których warunki są bardzo zróżnicowane w ciągu dnia. Bliskość metalowych ogrodzeń ma również wpływ na możliwą ingerencję w systemy bezpieczeństwa. Jeżeli między takimi płotami instalowane są bariery mikrofalowe, powinny one być oddalone od siebie o co najmniej 5 metrów. Wysokie drzewa lub krzewy poruszane przez wiatr w pobliżu mogą powodować fałszywe alarmy. Wysokie detale w przestrzeni, takie jak bezpośrednio sąsiadujące latarnie, słupy energetyczne czy rury, nie będą wykazywać żadnego efektu, który reagowałby na system bezpieczeństwa, chyba że będą znacznie większe niż zastosowane bariery mikrofalowe.

Ogromną zaletą zastosowanych barier mikrofalowych jest to, że nie wchodzą one w reakcję z naturalnymi elementami atmosferycznymi takimi jak opady śniegu czy deszcz. Wszystkie nowoczesne bariery mikrofalowe wyposażone są w inteligentny system, który dba o takie atrybuty jak prędkość, wzorce ruchu, kształt itp. Cały proces analizy ewentualnych zagrożeń odbywa się w czasie rzeczywistym, dlatego reakcja systemu jest zazwyczaj natychmiastowa. Od momentu wykrycia niechcianego intruza i przeanalizowania go przez zewnętrzną czujkę do momentu wyzwolenia alarmu mijają mikrosekundy.

Bariery mikrofalowe – zastosowania

Systemy bezpieczeństwa działające na zasadzie ochrony perymetrycznej zwykle chronią otwarte duże obszary. Należą do nich różnego rodzaju lotniska, koszary wojskowe, a także centra handlowe i tereny przemysłowe. Bariery mikrofalowe https://dodajmocy.pl/lotniskowe-bariery-mikrofalowe/ o mniejszym zasięgu stosowane są do ochrony domów i miejsc prywatnych, natomiast bariery mikrofalowe o zasięgu powyżej 100 metrów stosowane są w obiektach przemysłowych. Fale elektromagnetyczne są całkowicie niewidoczne dla ludzkiego oka, co sprawia, że ​​takie systemy zabezpieczeń są bardzo dyskretne, a co za tym idzie bardziej skuteczne. Wysoce zaawansowane systemy barier mikrofalowych są stosowane w więzieniach, elektrowniach, a często także w wojsku i na lotniskach.

Oprócz tego, że są bardzo wydajne, bariery mikrofalowe są niezwykle łatwe w użyciu i mogą być konserwowane zdalnie. System bezpieczeństwa można podłączyć do komputera lub dowolnego urządzenia z systemem ANDROID. Podłączona do systemu bariera mikrofalowa umożliwia indywidualne ustawienie czułości w celu wyeliminowania zakłóceń pochodzących z otoczenia, takich jak dzika przyroda, roślinność, a nawet samochody. Za pomocą aplikacji można również podejrzeć działający sygnał, co pozwala na precyzyjne ustawienie nadajnika i odbiornika.